Facebook Habercilik Projesini Başlattı

Çoğumuz Facebook’ta bulunan doğruluğu kesin olmayan haberlerden rahatsızız. Bu tür haberlerin yayılmasını engellemek amacıyla Facebook yepyeni bir projeye imza atıyor.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook doğruluğu kesin olmayan haberleri engellemek ve basın sektörüyle ilişkilerini güçlendirmek amacıyla habercilik projesini başlattı.

ABD seçimleri sırasında yalan yanlış haberler yüzünden kullanıcıların eleştirilerine maruz kalan Facebook’un Ürün Direktörü Fidji Simo yaptığı yazılı açıklamada, kullanıcıların fikir ve haber paylaşımlarına büyük ilgisi olduğunu ve bu durumda daha sağlıklı bir haber ortamı oluşturmanın Facebook’un görevi olduğunu belirtti.

Simo, “Bugün, Facebook ve basın sektörü arasındaki bağları güçlendirmek için yeni bir program tanıtıyoruz. Haber kuruluşlarıyla ortaklığımızı ileriye taşımak adına yayıncı ve eğitimcilerle yeni ürünlerin geliştirilmesinde iş birliği yaparak dijital çağda insanların doğru bilgilendirilmesine nasıl katkı sağlayabileceğimiz üzerinde çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

Projenin üç temel hedefi bulunuyor. Bunlar; sosyal ağ için haber ürünlerinin geliştirilmesi, gazetecilere yönelik eğitim ve kullanıcılara yönelik eğitim olarak sıralanıyor.

Haber ürünlerinin geliştirilmesi kapsamında yerel basına, hedef kitleye ulaşma desteği verileceğini belirten Simo, kullanıcıların Facebook üzerinden favori basın kuruluşlarına üyeliği konusunda da çalışmalar yapacaklarını söyledi. Ayrıca Facebook mühendislerinin ev sahipliğinde basın kuruluşlarıyla düzenli olarak toplantılar (hackathon) düzenleneceğini kaydetti.

Kaynak: Habertürk